top of page
  • jukkasipila

Kristilliset koulut kasvavat

Valtaosa Suomen kristillisistä kouluista on kasvu-uralla. Vuodenvaihteessa kristillisissä kouluissa oli 2330 perusopetuksen oppilasta ja 182 esiopetuksen oppilasta. Liiton jäseninä olevissa lukioissa oli 123 opiskelijaa.

Ennakkotietojen perusteella ensi esiopetuksen piirissä on yli 200 oppilasta ja perusopetuksessa yli 2500 oppilasta. Vakaa kasvu on hyvin positiivinen näkymä, sillä ikäluokat pienenevät. Laadukas työ pitää oppilasmäärat kasvu-uralla ja vahvistaa tulevaisuuden näkymiä.

42 katselukertaa

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Yksityinen varhaiskasvatus saa tukea

Pian toimeen ryhtyvä uusi hallitus on linjannut hallitusohjelmassaan muutamia periaatteiat, jotka joustavoittavat ykstyisen vahrhaiskasvatuspalveluja tuottavan toimijan asemaa. Ohjelmaan on kirjattu m

Kesäkonferenssi Järvenpäässä 2.-4.8.2023

Perinteinen kristillisen kasvatuksen kesäkonferenssi on tänä kesänä Järvenpäässä Keski-Uudenmaan kristillisellä koululla. Ohjelmassa on ajankohtaisia teemoja kasvatuksen saralla ja kristillisseen kasv

bottom of page