top of page
  • jukkasipila

Yksityinen varhaiskasvatus saa tukea

Pian toimeen ryhtyvä uusi hallitus on linjannut hallitusohjelmassaan muutamia periaatteiat, jotka joustavoittavat ykstyisen vahrhaiskasvatuspalveluja tuottavan toimijan asemaa. Ohjelmaan on kirjattu mm seuraavasti:

"Yksityisen hoidon tuen piirissä olevien lasten osuus nostetaan hallituskauden aikana vähintään tasolle, jolla se oli vuonna 2011. Tämä toteutetaan korottamalla yksityisen hoidon tuen hoitorahaa.


Yksityisessä varhaiskasvatuksessa palataan ilmoitusmenettelyyn, jotta kevennetään palveluiden järjestäjien hallinnollista työtä. Toiminnan käynnistäminen edellyttäisi, että aluehallintovirasto on tarkastanut toimipaikan. "


Kirjauksen perusteella on perusteltua odottaa, että myös yksityisen varhaikasvatuspalveluja tuottavan toimijan taloudellinen asema hieman kohentuu.

61 katselukertaa

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page